Urodziny

Ostatniego dnia września uczniowie klasy 1 a obchodzili pierwsze klasowe urodziny w stylu montessoriańskim. Głównym bohaterem był Piotruś, który 30 września ukończył 7 lat.

Wszystkich zaskoczyła oprawa tego święta. W centrum kręgu znalazło się Słońce, którego symbolem był ogień umieszczony na złotym konturze gwiazdy. Pierwszym zadaniem było umieszczenie wokół tego symbolu 12 promieni z nazwami  12 miesięcy. Uczniowie bezbłędnie ułożyli  wokół  Słońca kolejne miesiące. Nauczycielka wyjaśniła, że jeden rok mija wtedy, gdy Ziemia wykona pełen obrót wokół Słońca. Ponieważ Piotr kończy 7 lat, więc jego zadaniem będzie okrążyć z globusem - symbolem Ziemi - 7 razy Słońce. Po każdym okrążeniu Piotr wrzucał do złotej miseczki stojącej przy palącej się świecy jedną perełkę, aż do siedmiu. Podczas tego ceremoniału, wszyscy uczniowie wypowiadali słowa:  Musi minąć cały jeden długi rok, zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg. Jeden rok, długi rok, cały jeden długi rok. Zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg.
Następnie  dzieci oglądały ubranka, zabawki i książeczki z wczesnego dzieciństwa, co i raz wybuchając gromkim śmiechem. Próbowały je przymierzać, były zaskoczone, że już się w nie mieszczą i zabawnie wyglądają. Czytały fragmenty książeczek, a nawet bawiły się przy dziecięcych przebojach, takich jak "Jedzie pociąg z daleka", "Stary Niedźwiedź" czy "Krasnoludki".
Był też czas na wspólne odśpiewanie 100 lat i złożenie życzeń urodzinowych oraz słodki poczęstunek.
Na koniec jeden z uczniów - Dominik - zaproponował wykonanie żurawia techniką origami, który miał być prezentem dla Jubilata. Wszyscy zasiedli do stolików i pilnie słuchali instrukcji kolegi. Trzeba przyznać, że było to olbrzymie wyzwanie, bo też poziom trudności był duży. W efekcie paru uczniów przy wsparciu Dominika ukończyło dzieło. Widząc trud kolegów i koleżanek, inny chłopiec – Eryk - zaproponował, że przy kolejnej okazji chętnie pokaże, jak zrobić łódkę techniką origami. Tak przy okazji urodzin Piotrka odkryliśmy talenty  sztuki japońskiej wśród naszych uczniów. Czekamy na objawienie się kolejnych talentów oraz oczywiście na kolejne urodziny.
Zapraszamy do Galerii zdjęć na stronie szkoły.