Czym jest wychowanie?

Czym jest wychowanie?

    Wszyscy rodzice pragną szczęścia dla swych dzieci, chcą, by żyły co najmniej tak, jak oni sami, a nawet lepiej, dlatego podejmują trud ich wychowania, wieloletni i nieraz pełen wyrzeczeń, bardzo kosztowny (o czym często się zapomina) i którego wynik nie zawsze jest taki, jakiego oczekiwano...
    Podobno Napoleon Bonaparte twierdził, że wychowanie dziecka zaczyna się 20 lat przed jego narodzeniem, czyli – średnio licząc –w dzieciństwie przyszłych rodziców. Stan dzisiejszej nauki to potwierdza: nasza osobowość kształtuje się przez około 20-21 lat i średnio w tym właśnie wieku zostajemy rodzicami. Tak więc na to, jakimi rodzicami będziemy dla naszych dzieci, ma wpływ to, jakimi rodzicami byli dla nas nasi rodzice.
    Dom rodzinny jest dla każdego z nas szkołą pełnienia ról społecznych, modelem, który często nieświadomie powielamy. Obrazuje to piękna metafora, w której człowiek jest na podobieństwo skrzyni, wypełnianej przez rodziców różnymi rzeczami. Po latach można z niej wyjąć tylko to, co się do niej włożyło: szacunek – jeśli szanowało się dziecko, pogardę, jeśli się nim gardziło.
    Jednakowoż, nie jesteśmy niewolnikami tego procesu!
    Uświadomienie sobie rozdźwięku między swoimi pragnieniami i rzeczywistymi działaniami oraz ich skutkami, bez osądzania i obwiniania siebie lub innych, to dobra pozycja, by zacząć zmianę w kierunku wyzwolenia się z tego, co przeszkadza, ogranicza, męczy.                                                                                                                                                               
    Wychowanie jest procesem wspierania istoty ludzkiej w odkrywaniu i rozwijaniu potencjału, z którym przyszło na ten świat, dlatego pamiętajmy, że nas również to dotyczy, dzieje się to przez całe nasze życie, bo najpierw wychowują nas rodzice, a potem, wychowując nasze własne dzieci, wychowujemy siebie samych!

Anna Sudnik