Wycieczka po królewsku

W dniach 3-5.06.2024 r. klasy 5a i 5b wzięły udział w wycieczce do Torunia i Solca Kujawskiego.

W pierwszym dniu pobytu przewodnik oprowadził nas po starówce Torunia, zdradził największe sekrety miasta krzyżackiego, które potem mogliśmy wykorzystać w grze terenowej. W programie naszego zwiedzania nie mogło również zabraknąć Muzeum Żywego Piernika, gdzie podczas warsztatów uczniowie poznali tajniki wypieku pierników, a następnie sami je wykonali.

            Największe wrażenie wywarł jednak hotel, który okazał się być zamkiem krzyżackim z przełomu XIII i XIV w. Wystrój komnat odzwierciedlał charakter epoki średniowiecza, co wywarło na nas efekt podziwu. Malowniczy dziedziniec otoczony bluszczem nadawał niezwykły charakter temu miejscu.

            W drugim dniu nie zabrakło elementów naukowych: Planetarium, Geodium, lekcja pod tytułem "Komórki małe i duże" oraz wystawa w Centrum Nowoczesności – Młyny Wiedzy; dostarczyły one wiedzy z zakresu astronomii, geografii, biologii, chemii i fizyki. Należy tutaj pochwalić wiedzę naszych uczniów, którzy bezbłędnie odpowiadali na pytania specjalisty podczas lekcji biologicznej z zakresu rodzajów komórek oraz ich budowy. Dużym przeżyciem okazało się wyprodukowanie bakterii drożdżowych, a potem oglądanie ich struktury komórkowej pod mikroskopem.

            Po południu w grze miejskiej okryliśmy zabytki Golubia-Dobrzynia. Rozwiązawszy wszystkie zadania, otrzymaliśmy słodki upominek z miejskiej piekarni. Natomiast po kolacji odbyło się nocne zwiedzanie zamku, w którym nocowaliśmy, przy nastrojowo zapalonych lampionach.

            Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od pamiątkowej sesji zdjęciowej w starodawnych strojach na dziedzińcu zamkowym. Następnie stanęliśmy w konkursie na najlepszego giermka – strzelając z łuku, rzucając toporami, włóczniami, mieliśmy udowodnić swoją sprawność i siłę.

            Po przejeździe do Solca Kujawskiego odwiedziliśmy JuraPark – najpopularniejszy w Polsce Park Dinozaurów. Zwiedziliśmy go z przewodnikiem, który dostarczył wiedzy o tajemnicach życia dinozaurów, potem - Muzeum Ziemi, a także wzięliśmy udział w warsztatach peleontologicznych. Na koniec oglądaliśmy film 5D o życiu dinozaurów.

            Moc atrakcji zapewniła naszym uczniom niezapomniane przeżycia, a bogaty program wycieczki sprawił, że każdy uczestnik znalazł w nim coś atrakcyjnego.

            To była iście królewska wycieczka, a informacje pozyskane o epoce średniowiecza na pewno posłużą naszym uczniom podczas lekcji historii.