Temat:) Jednostki miary dawniej i dzisiaj.

8 kwietnia klasa III b miała zdalne zajęcia z edukacji matematycznej. Uczniowie poznawali pojęcia mendel i tuzin oraz ćwiczyli mnożenie.

Mendel i tuzin to jednostki służące dawniej do określania liczby sztuk. Tuzin oznacza 12 sztuk, mendel - 15 sztuk. Na tuziny i mendle kupowano na przykład jajka, co zostało uczniom zobrazowane za pomocą prezentacji. Wiadomości te były kontynuowane na zajęciach plastycznych, na których każdy uczeń miał ulepić z plasteliny jedno wybrane zwierzątko zgodnie z podaną instrukcją. W klasie jest 12 uczniów, więc ustaliliśmy, że jeżeli każdy wykona jedno zwierzątko z plasteliny - to cała klasa ulepi tuzin zwierząt. Jeden uczeń ulepił jeszcze dodatkowo trzy sowy, więc zgodnie uznaliśmy, że mamy już mendel zwierząt. Uczniowie dodawali i mnożyli, ale również okazywali wiele radości i satysfakcji, a pojęcia mendel i tuzin już nie są im obce. A zajęcia te przeprowadziła wychowawczyni – p. Klaudia Szymczak.

Cytując za Wikipedią:
Tuzin – inna nazwa liczby dwanaście, zwykle używana w kontekście liczby sztuk. Samo słowo pochodzi od łacińskiego duodecim. Pięć tuzinów to kopa, zaś dwanaście tuzinów to gros. Tuzin używany jest w nielicznych krajach przy definiowaniu oficjalnych jednostek miar, np. w USA stopa liczy tuzin cali.
Mendel – nieużywane już powszechnie inne określenie 15 sztuk, czyli 1/4 kopy, stosowane w Polsce od XIV wieku. Gdzieniegdzie mendel liczył 16. Określenie stosowano w odniesieniu do produktów rolnych, np. jajek. Określenie to bywa jeszcze spotykane na bazarach we wschodniej Polsce.