Psycholog radzi

Jak nie zwariować w czasie kwarantanny i odosobnienia? - kilka porad jak radzić sobie z psychologicznym stresem izolacji

Badania psychologiczne prowadzone nad zagadnieniem kwarantanny pokazują, że sytuacja ta ma znaczące i negatywne konsekwencje dla naszej psychiki: strach, gniew i natrętne myśli (Brooks i współpracownicy, 2020) - pisze prof. Dyregrov.

Nuda, dezinformacja, problemy z zaopatrzeniem, niepewność finansowych konsekwencji i poczucie ograniczenia swobody to między innymi czynniki, które wywołują stres, wobec którego nie jesteśmy zupełnie bezradni.
1. Czynisz dobro nie tylko dla swoich najbliższy, ale dla całego społeczeństwa
Pamiętaj, że to nie kara, ale dbanie o innych i siebie samego. Pomagasz ograniczyć liczbę zachorowań, wykazujesz się odpowiedzialnością godną szacunku i dumy, jest to kluczowe, by czas epidemii nie odcisnął się negatywnie na naszej psychice.
2. Bądź aktywny, zaplanuj swoje działania
Działania, rutyna i plan to elementy, które nadają kształt i sens naszym dniom, dają poczucie przewidywalności i pozwalają ustrzec się od zniechęcenia i poczucia bezradności - pisze Dyregrov. Psycholog podkreśla, że zaplanowana aktywność daje nam stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Podemknij aktywności fizyczne, w czasie kwarantanny jest wiele propozycji bezpłatnych zajęć on-line,  nie zaniedbuj higieny osobistej, pamiętaj o utrzymaniu normalnego rytmu snu i posiłków.
3. Codziennie zrób coś przyjemnego dla siebie
W kwarantannie czy izolacji nasze potrzeby nie znikają, a wręcz przeciwnie  zadbanie o swój komfort fizyczny oraz psychiczny jest szczególnie ważne. Doceniaj każdym zmysłem chwile codziennych drobnych przyjemności, zrób z nich swój czas przyjemności, np. porannej kawy, zabawy. Przedłużaj odczuwanie takich pozytywnych doznań. Zrób coś, na co do tej pory nie miałeś/miałaś czasu.
4. Pamiętaj, że kontakty społeczne są ważne
Codziennie korzystaj z różnych mediów społecznościowych, które pozwalają nam zachować kontakt z otoczeniem. Nie ograniczaj kontaktów tylko do obowiązków (edukacja czy praca), zaplanuj rozmowę, która poprawi Tobie nastrój, nie pozwól, aby temat koronowirusa zdominował Waszą rozmowę.
5. Przejmij kontrolę nad niepokojącymi myślami
Myśli pełne troski o zdrowie Twoje lub najbliższych, rozważania o epidemii są naturalne, tylko nie pozwól im przejąć kontroli i zająć za dużo miejsca. Zaakceptuj, że nie na wszystko masz wpływ, więc zajmij myśli czymś innym  przeczytaj odkładaną  na później książkę, oglądaj filmy lub seriale, graj w gry wideo i planszówki, urządzaj rodzinne turnieje karciane, zamień salon na salę kinową.
6. Zmartwienia? Tylko kwadrans dziennie
Zarezerwuj określony czas (10-20 minut dziennie), w którym możesz się martwić, ile chcesz. Kiedy zmartwienia najdą cię pojawiają się zmartwienia poza tym czasem, możesz powiedzieć sobie: to jest coś, o czym warto pomyśleć podczas martwienia, nie teraz. Jeśli będziesz to mówić sobie samemu wystarczająco często, ten proces myślowy stanie się twoim nawykiem. Nie planuj zmartwień późno w nocy - zachęca profesor psychologii.
7. Nadmiar informacji szkodzi
Nie śledź nieustannie ilości zachorowań i liczby zgonów, ogranicz czytanie o epidemii do pewnych potwierdzonych źródeł do kilku informacji dziennie. Pamiętaj, że w sieci krążą liczne fakenewsy, zaufaj ludziom nauki i specjalistom.
Życzę spokoju i zdrowia, do zobaczenia psycholog Marta Bogumił-Felbur.
Tekst jest opracowaniem, a źródłem informacji jest portal medyczny Medonet.