Pączek, pączuszek, pączunio

Tłusty czwartek – ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

Tłusty czwartek to święto znane każdemu Polakowi. To dzień, w którym nie liczymy kalorii i zajadamy się przepysznymi pączkami, faworkami i innymi słodkościami.

Tradycja zajadania się słodkościami w tłusty czwartek trwa od wielu lat, a wskazuje na to chociażby staropolskie przysłowie:

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła,

dobrych pączków nasmażyła".

Geneza tłustego czwartku sięga starożytności, kiedy to świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Pączki były znane w starożytnym Rzymie i spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Jednak początkowo nie były one przygotowywane na słodko.

W Polsce zwyczaj jedzenia pączków, zwanych wówczas pampuchami, zadomowił się na stałe w XVII w., głównie w miastach i dworach. Na wsiach tłusty czwartek zaczęto obchodzić pod koniec XIX w. Przyjęło się, że jeśli ktoś w tłusty czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło. Uczniom klasy 3B oraz nauczycielkom z pewnością będzie się wiodło, gdyż rodzice uczniów upiekli dla nas rozmaite słodkości. Za to zaangażowanie wychowawczyni klasy serdecznie dziękuje rodzicom uczniów klasy 3B. Było naprawdę smacznie i słodko.